Pierwsza wizyta w sądzie jako świadek albo strona postępowania? To może być stresujące. Zazwyczaj boimy się tego co nieznane dlatego mam dla Ciebie opis jak wygląda rozprawa krok po kroku. Co powinnaś/eś wiedzieć idąc do sądu jako świadek lub strona postępowania? Jak wygląda rozprawa w sądzie? Jakie dokumenty zabrać ze sobą? Przeczytaj kilka poniższych akapitów!
Wielu z nas choć raz w życiu dostaje wezwanie na świadka. Czasem jest tak, że ktoś znajomy poprosi by zeznawać na przykład w sprawie o zasiedzenie lub w sprawie o roboty budowlane. Czasami jednak dostajemy wezwanie nie wiedząc czego sprawa dotyczy. Nieraz zdarza się także, że jesteśmy stroną postępowania – powodem, gdy to my wytoczymy proces albo pozwanym, jeśli ktoś nas pozwie. Jak powinniśmy się zachować, co trzeba wiedzieć, żeby nie stresować się bez powodu?
Co warto wiedzieć przed rozprawą sądową i co zabrać ze sobą
Przede wszystkim warto przyjść do sądu z większym wyprzedzeniem – często nie ma gdzie zaparkować i jeździmy w kółko wypatrując wolnego miejsca a zegar tyka… czasami trudno znaleźć salę a nawet może zdarzyć się tak, że zmieniona zostaje sala rozpraw i trzeba przejść na drugi koniec sądu. Wierzcie mi nie warto denerwować się z powodu uciekających minut.
Zabierz ze sobą koniecznie dowód lub paszport – sędzia będzie Cię prosił o pokazanie dokumentu tożsamości, żeby zweryfikować Twoje dane osobowe.
Jeśli chodzi o strój to w zasadzie nie ma żadnych rygorów oprócz … mimo zmiany kanonów mody to jednak dobrze widziane są u panów długie spodnie i koszulki zasłaniające ramiona. U pań w zasadzie nie ma żadnych ograniczeń, choć raczej wystrzegałabym się sukienek z całkiem odkrytymi plecami. Ale może jestem niedzisiejsza…
Jak zachowywać się na rozprawie sądowej?
Na rozpoczęcie rozprawy oczekujemy pod wskazaną na zawiadomieniu salą rozpraw. Przed wejściem zazwyczaj wisi tzw. wokanda czyli lista rozpraw, które sąd danego dnia będzie prowadził. Możemy więc zerknąć czy sprawa przed nami jest już skreślona – oznacza to, że jest w trakcie albo się zakończyła i wkrótce będzie nasza kolej. Gdy przyjdzie odpowiedni moment to protokolant wywołuje sprawę mówiąc na przykład: sprawa o zapłatę z powództwa Kowalskiego przeciwko Iksińskiej. Wszyscy łącznie ze świadkami wchodzą na salę. Jeśli jesteś powodem to siadasz po prawej ręce sądu a jeśli jesteś pozwanym to po lewej ręce sądu. Świadkowie siadają na miejscach dla publiczności.
Jak przywitać się z sądem?
Klienci, którzy po raz pierwszy będą mieli do czynienia z sądem często mnie pytają czy mówić „Dzień dobry” do sędziego przy wejściu na salę. Odpowiadam wtedy, że jak najbardziej, należy przywitać się mówiąc „Dzień dobry”. Oczywiście nie podchodzimy do sędziego i nie podajemy ręki 😊
Po wejściu wszystkich osób na salę rozpraw sąd sprawdza kto się stawił – czyli wyczytuje najpierw powoda potem pozwanego. Sprawdza też po nazwiskach czy stawili się świadkowie. Następnie prosi świadków o wyjście z sali. Pamiętaj, że zawsze kiedy sąd się do Ciebie zwraca lub gdy Ty mówisz do sądu należy wstać.
Teraz czas na stanowiska stron – czyli czy powód popiera pozew a pozwany wnosi o oddalenie. Tu jest też miejsce na ewentualne wnioski formalne czy też wnioski o przeprowadzenie nowych dowodów. Następnie proszeni są po kolei świadkowie.
Zeznania świadka
Świadek podchodzi najpierw do sądu i pokazuje dowód osobisty a potem staje za barierką. Sąd pyta o wiek, zawód i co wiadome jest świadkowi w sprawie. Jak sąd jest bardziej dociekliwy to dalej sam zadaje jeszcze kilka pytań, albo przekazuje głos stronom. Tu jest czas na zadawanie pytań świadkowi – ale uwaga powinny to być pytania zgodne z tezą dowodową wskazaną we wniosku dowodowym, a mówiąc prościej – dowód z zeznań każdego świadka jest wskazywany na potwierdzenie konkretnego faktu lub faktów i tylko o te kwestie należy go pytać. Odpowiadając na pytania strony lub pełnomocnika zawsze zwracaj się do sądu, co w praktyce oznacza że należy być skierowanym twarzą do sądu. Jest to trochę nienaturalne ponieważ odruchowo odpowiadamy osobie pytającej czyli stronie lub pełnomocnikowi. Pamiętaj, że jeżeli czegoś nie pamiętasz wystarczy powiedzieć: Nie pamiętam. Jeśli czegoś nie jesteś pewny warto powiedzieć: Nie jestem pewny, ale wydaje mi się że …
Czy świadek może mieć ze sobą dokumenty?
W zeznaniach świadka chodzi o to, by usłyszeć to co dana osoba pamięta. Zeznania świadka mają być swobodne i spontaniczne. Z tego względu raczej nie dopuszcza się by świadek czytał z kartki. Czasami natomiast sąd okazuje świadkowi dokument z akt sprawy, by przypomniał sobie okoliczności sprawy.
Zakończenie rozprawy sądowej
Po wyczerpaniu dowodów czyli zeznań świadków, dowodów z oględzin, z opinii biegłych itd. każda ze stron na zakończenie zajmuje stanowisko. Tu jest czas, żeby zwrócić uwagę sądu na korzystne dla nas kwestie wynikające z przeprowadzonych dowodów. Jeśli strona jest reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika – radcę prawnego lub adwokata –pełnomocnik wygłasza tzw. mowę końcową w imieniu swojego Mocodawcy przywołując nieraz orzeczenia sądów wydane w podobnych sprawach. Po tym sąd zamyka rozprawę i czekamy na wyrok, który ogłaszany jest po krótkiej przerwie, podczas której wszyscy opuszczają salę rozpraw, albo sąd wyznacza kolejny termin na jego ogłoszenie. Wychodząc z sali odwracamy się w stronę sędziego mówiąc „Do widzenia”.
Oby wyrok zawsze był dla nas zadowalający!